Jaki rodzaj grzejników w domu?

Przewidując przebudowę instalacji grzewczej, lub zrobienie nowej, potrzebujemy, jak najlepszych rozwiązań z zakresu techniki grzewczej. Chcemy, by w pomieszczeniach ciepło rozchodziło się równomiernie, a same grzejniki żeby były jak najwydajniejsze. Jak więc należy dobrać grzejniki do instalacji co, by wszystko funkcjonowało bez zarzutu?

 

I stal i aluminium ma swoje minusy

Gdy chodzi nam o same możliwości grzewcze, to metal, z którego zrobiony jest nasz grzejnik, nie robi praktycznie różnicy. Jest tak ponieważ zarówno grzejniki aluminiowe członowe, jak i stalowe płytowe znakomicie transportują energię cieplną. Nie oznacza to oczywiście, że wszystko jedno, które grzejniki wybierzemy i tak będzie wspaniale. Grzejniki aluminiowe często nie mają zastosowania w instalacji co wykonanej z miedzi. Producenci często nie udzielają wtedy gwarancji na taki grzejnik, ponieważ takie połączenie skutkuje korozją galwaniczną. Rezultat jest taki, że aluminium się utlenia natomiast złącza gwintowane się rozszczelniają. Następuje korozja miedzi, co z czasem może skutkować licznymi przeciekami.

Dopasowując grzejnik należy także brać pod rozwagę, czy nasza instalacja będzie zamknięta, czy otwarta. Do otwartej dostaje się powietrze, który może niszczyć stalowe grzejniki (rdza). W takim wypadku, najlepiej będzie zainwestować w grzejniki z aluminium, gdyż nadają się zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji centralnego ogrzewania.

 

Dobre rozplanowanie przestrzeni

 

Grzejniki stalowe, będą dobrym rozwiązaniem, w przypadku, gdy szczególnie zależy nam na lepszym wykorzystaniu przestrzeni w mieszkaniu. Pośród stalowych grzejników jest ogromny zakres modeli. Możemy też kupić niższy, a zarazem grubszy, wtedy otrzymamy te same parametry mocy, jak w sytuacji większego grzejnika. Ma to spore sens, na przykład, gdy miejsce przeznaczone na grzejnik jest ograniczone, ze względu na np. wnękę pod oknem. Wybierając grzejniki z aluminium nie mamy takiej możliwości. Aby utrzymać odpowiednie parametry grzewcze, powinien on składać się z określonej liczby połączonych ze sobą elementów. Zaletą jest jednak mała waga grzejników aluminiowych. Łatwo można je zdemontować aby je przetransportować w razie remontu.

Wybierając grzejnik, dobrze jest brać pod uwagę projekt całej naszej instalacji. Określa on zapotrzebowanie budynku na ciepło. Najczęściej projektant określa też typ grzejników. Jeśli z kolei nie posiadasz projektu instalacji, popytaj się specjalistów, którzy montują takie instalacje.

Do montażu instalacji grzewczej w swoim domu warto podejść odpowiedzialnie – przecież ma ona funkcjonować przez kolejne dziesięciolecia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *