Właściwości dywanów wełnianych i syntetycznych

Odwieczny dylemat samodzielnego dekoratora. Jak dobrać dywan? Oprócz samej kolorystyki, wzoru i wymiaru, dochodzi decyzja o strukturze i rodzaju włókna. Ma to kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania i ceny dywanu. Ponadto z decyzją zostajemy na dłużej i lepiej żebyśmy chcieli ‚nią’ funkcjonować przez najbliższe lata.

Najogólniejszym podziałem jakiego można dokonać będzie rozróżnienie dywanów na wytwarzane z włókna naturalnego lub syntetycznego. Głównym i cenionym przedstawicielem pierwszej grupy będą dywany wełniane.

 

Właściwości dywanów wełnianych

Chociaż niekoniecznie są kojarzone na pierwszy rzut oka z izolatorami hałasu – pełnią w pomieszczeniu taką funkcję. Sprawdzą się w pomieszczeniach z przeznaczeniem o wysokim komforcie, wymagających wytłumienia. Jeśli chodzi o sam projekt i wykonanie dywany wełniane będzie cechować duża staranność co do szczegółów. Jest ona nadzwyczajna szczególnie w projektach wykonywanych ręcznie.

Na przekór logice dywany wełniane wraz z upływem czasu wyglądają coraz lepiej. Zawdzięczają to karbowanej strukturze włókna. Dodatkowo spiralny kształt tworzy to niesamowite połączenie uczucia komfortu, dobrego wyglądu oraz wytrzymałości. Runo dywanów wełnianych jest sprężyste, dzięki czemu stosowane jest w szczególnie eksploatowanych pomieszczeniach. Nie ulega odgnieceniom i powraca do swojego pierwotnego kształtu. Ponadto nie matowieje dzięki czemu nawet intensywne kolory wyglądają świetnie na dłużej.

 

Właściwości dywanów syntetycznych

Dywany z materiałów syntetycznych są pochodnymi ropy naftowej. Dzięki poddaniu ich obróbce z użyciem silnych chemikaliów nabierają różnych właściwości chemicznych. Ma to bezpośrednie przełożenie na fakturę i kolor. Różnice są jednak nieznaczne.

W tej grupie sklasyfikujemy dywany polipropylenowe, poliestrowe, akrylowe i nylonowe. Pośród nich najtrwalszym będzie nylon. Wyróżni się na tle pozostałych sprężystym włóknem. Cena będzie podążać za jakością. Podobnie wytrzymałym ale też szorstkim włóknem będzie akryl. Sprężystość włókna przedłuży jego użytkowanie.

Najpopularniejszym wyborem w większości przypadków będą dywany polipropylenowe.

Poprzez procesy chemiczne, którym to włókno jest poddawane, nabiera wysokich właściwości plamoodpornych. Przystępność cenowa zachęca do korzystania z jego udogodnień.

Dywany polipropylenowe są dobrym rozwiązaniem na projekty o okrojonym budżecie. Stanowią efektowny dodatek aranżacyjny, przy niewielkim koszcie. Jednak mała sprężystość włókna, powoduje niską tolerancję na ścieranie. Zazwyczaj zaleca się mieszanki by przedłużyć trwałość dywanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *