Gazy techniczne. Jakie wyróżniamy i do czego mogą być stosowane?

Gaz techniczny

Gaz techniczny

W przemyśle i produkcji wykorzystywane są przeróżne materiały i narzędzia, bez których nie odbyłyby się oczekiwane procesy. Bardzo ważnym elementem tych procesów są gazy techniczne, które są wykorzystywane w wielu dziedzinach.

Gaz techniczny i jego charakterystyka

Sama nazwa „gaz techniczny” wskazuje na to, że jest to substancja w stanie gazowym, która swoje przeznaczenie ma w przemyśle. Firmy, które zajmują się produkcją gazów technicznych mają zazwyczaj bardzo szeroką ofertę. Najczęściej możemy się spotkać z takimi gazami jak: acetylen, tlen, azot, wodór, argon, krypton, ksenon, neon, hel, dwutlenek węgla, propan oraz propan-butan.

Gdzie swoje zastosowanie mają gazy techniczne?

Na pierwszym miejscu jest oczywiście przemysł, gdzie gazy techniczne są potrzebne do wszelakich procesów w produkcji. Wymienić należy między innymi syntezy chemiczne, w których wykorzystuje się acetylen, aby powstał aldehyd octowy, chlorek i octan winylu oraz alkohol etylowy. Duża ilość gazów technicznych jest niezbędna, aby powstały tworzywa sztuczne.

Z metanu możemy uzyskać amoniak, alkohol metylowy i acetylen, których używa się w spawalnictwie.

Natomiast helowce mają swoje zastosowanie w laserach oraz wypełniają żarówki i jarzeniówki.

Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć to, to, że gazy techniczne wykorzystywane są również w chłodnictwie. Mieszanki gazów pozwalają utrzymać niskie temperatury w chłodniach. Spawalnictwo również potrzebuje gazów technicznych. Tutaj wszystko zależy od rodzaju spawania, ale zazwyczaj są to palniki acetylenowe, tlen, wodór. W medycynie bardzo potrzebny jest tlen, natomiast w energetyce dzięki między innymi etanowi, propanowi i butanowi pozyskujemy energię.

Actylen, hel, dwutlenek węgla, propan, argon i ich charakterystyka

Acetylen

Gaz zaliczany do słabych, o bardzo delikatnym zapachu, podatny na wybuchy. Jest wykorzystywane jako paliwo do lamp acetylowych i w przemyśle chemicznym. Gaz tego typu można kupić tylko w firmach zajmujących się specjalistyczną produkcją gazów.

Hel

Bardzo lekki gaz, nie posiada smaku i zapachu. Najczęściej stosowany jest napełniania butli do nurkowania i jako paliwo w balonach.

Dwutlenek węgla

Bardzo popularny gaz techniczny, który ma ogromne zastosowanie. Wykorzystywany między innymi w fabrykach sody amoniakalnej oraz jako surowiec pomocniczy w cukrowniach. Największe znaczenie dwutlenek węgla ma w ochronie przeciwpożarowej.

Propan

Propan charakteryzuje się tym, że jest cięższy od powietrza, nie ma koloru ani zapachu oraz nie rozpuszcza się w wodzie. Gaz, który wykorzystywany jest do kuchenek gazowych oraz jako paliwo do zasilania samochodów.

Argon

Argon wykorzystywany jest na przykład przy produkowaniu żarówek oraz ma zastosowanie jako ochrona dysków twardych komputerów przed ich zużyciem. Ponad to często wykorzystywany jest w spawalnictwie.

 

 

Tech-Gas

ITGAS Inter Tech Gas

ul. Gnieźnieńska 7
62-220 Niechanowo
Polska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *