Niezwykłe dywany tureckie

Łączenie współczesnych aranżacji z klasycznym poczuciem estetyki nie zawsze jest łatwe. Na szczęście dzisiejsze trendy i producenci dywanów dają wiele możliwości odnalezienia się pomiędzy tego typu dylematami. Jednym z rozwiązań są dywany o bogatej historii, różnorodnej kolorystyce i wykazujące ogromną dbałość o szczegóły. Produkuje się je na terenach Bliskiego Wschodu, choć należałoby zawęzić ten obszar głównie do terenów Turcji i Iranu.

Pochodzenie

Obszar ten emanuje bogactwem kulturowym. Bliski Wschód przez wieki stanowił kolebkę wielkich cywilizacji. Wyznaczał trendy polityczne, religijne i kulturowe. Świat sztuki również był zdominowany przez wytyczone tam kierunki. Obszar ten znajdujący się na pograniczu trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy był bezustannie poddawany na ich wpływy.

Do dzisiaj jest to widoczne w architekturze tych miejsc, ale również mentalności i podejściu do życia. Nic więc dziwnego, że produkowane tam dywany będą nosiły na sobie pierwiastek tych zaszłości. Stanowić to może wskazówkę dla każdego rozważającego w swoim projekcie dywan ze wzorami tureckimi. Nie będzie to neutralny element dekoracji. Taki dywan mocno zaznaczy swoją obecność i będzie się domagał, zresztą należnej mu, uwagi.

Wzornictwo dywanów tureckich

Dywany z Bliskiego Wschodu to przed wszystkim złożone, piękne wzory. Neutralność i prostota nie będą tym co je określa. Skomplikowane wzornictwo będzie nie bez znaczenia w interpretacji i odbiorze całokształtu projektu. Decydując się na to bierzemy odpowiedzialność za cały ciężar aranżacji. W rzeczywistości nasz gust na pewno zostanie doceniony. Nie tylko odpowiedzialność ale również i piękno podążą za takim wyborem. Obcowanie z misternie wykonanym dziełem, pozwala docenić kunszt i ogrom pracy wykonanej przy powstaniu dywanu. Efekt jest więcej niż zadowalający. Hipnotyzuje w odbiorze i stanowi zdecydowanie mocny punkt całej aranżacji.

Wzornictwo, które odnajdziemy w dywanach tureckich będzie się wyróżniać dużą dokładnością i precyzją. Pomimo wielu detali efekt końcowy całego dywanu będzie sprawiać wrażenie uporządkowanego i ustrukturyzowanego. Chaos zdecydowanie nie jest jego domeną.

W dywanach tureckich odnajdziemy wiele równolegle ułożonych kształtów, idealnie do siebie dopasowanych. Nie tylko sam wzór ma znaczenie. Tworzy spójną całość z fakturą dywanu. Dekoracja i akcesoria wysyłają do odbiorcy komunikaty. W tym wypadku, dywan z blisko-wschodnim pochodzeniem będzie emanować spokojem i przewidywalnością. Równocześnie nie da się ukryć jego głębi oraz bogactwa co będzie odebrane jako inspirujące wibracje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *