Dlaczego schody drewniane?

Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego z piętrem lub poddaszem użytkowym to jedną z wielu decyzji, które musisz podjąć jest kwestia wyboru schodów łączących poszczególne kondygnacje. W tym artykule poświęcimy uwagę zaletom zastosowania schodów wykonanych z drewna.

Schody drewniane są niezwykle popularnym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach w całej Polsce. Jak wypada ich porównanie ze schodami wykonanymi z innych materiałów, takich jak stal czy beton?

Uniwersalność drewna

Drewno jako budulec znany jest nam praktycznie odkąd sięga historia istnienia człowieka. Jest to od praktycznie zawsze podstawowy materiał, który wykorzystywaliśmy i dalej wykorzystujemy do budowy oraz urządzania domów. A zatem drewno praktycznie zawsze będzie pasować do tworzonego przez nas wnętrza i to niezależnie od wybranej przez nas stylistyki w aranżacji. Drewno bowiem nie tylko króluje we wnętrzach wiejskich, rustykalnych czy górskich ale także ważną rolę odgrywa we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych czy industrialnych. Drewno jest wszędzie.

Ze względu na fakt, że do budowy schodów możemy wykorzystać drewno najróżniejszego pochodzenia, oraz, że możemy zastosować rozmaite rodzaje wybarwienia, schody takie możemy wykorzystać we wnętrzach o rozmaitej kolorystyce. Oczywiście możemy wybrać schody wykonane w naturalnej kolorystyce, ale jak najbardziej bardzo często stosuje się np.: bejcowanie drewna, szczotkowanie drewna w celu jego postarzenia, a nawet po prostu malowanie na określony kolor.

Trwałość

Drewno z zasady jest bardzo wytrzymałym budulcem. Oczywiście najlepiej jest, gdy jest ono odpowiednio zakonserwowane, dzięki czemu nie zainteresują się nim różne szkodniki. Jeżeli zależy nam na wykonaniu u siebie w domu jak najbardziej wytrzymałych schodów, to do ich budowy wykorzystajmy: grab, cis lub palisander. Bardzo wytrzymałe drewno pozyskuje się także z drzew: dąb, jesion, buk, jatoba, orzech lub modrzew.

Niezwykłą zaletą drewna jako materiału budowlanego jest możliwość jego przyszłej renowacji (co bardzo często wykonuje się w przypadku np. mebli z drewna). Gdy powierzchnia drewna ulegnie zniszczeniu schody drewniane można pięknie odświeżyć po prostu ścierając wierzchnią warstwę drewna – wtedy naszym oczom znowu ukażą się piękne, wyraźne słoje.

Różnorodność modeli

O ile w przypadku schodów wykonanych z betonu nie mamy zbyt wielkich możliwości urozmaicenia ich stylu, o tyle w przypadku schodów drewnianych (podobnie jak metalowych) mamy możliwość wykonać schody naprawdę w różnym stylu – dzięki temu można optymalnie wykorzystać przestrzeń. Dzięki temu to właśnie schody wykonane z drewna najlepiej nadają się do zastosowania w salonie, gdzie bardzo zależy nam na zachowaniu przestrzeni, albo po prostu w niewielkich mieszkaniach, gdzie liczy się każda przestrzeń. Przeglądając oferty firm stolarskich możemy zauważyć ogromną różnorodność schodów. Spotykamy między innymi:

  • schody proste
  • schody dwu i trzy biegowe
  • schody kręte
  • schody zabiegowe.

Oczywiście uniwersalność drewna jako materiału budowlanego przejawia się także w tym, że z powodzeniem można je łączyć z innymi materiałami budowlanymi tj.: szkło czy metal.

————————-

Produkcja Schodów z drewna Drewdom
Schody montaż Warszawa
Deszkowice I nr 164
22-448 Sułów
kom: 604 90 30 47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *