Węgiel – jaki najlepszy do pieca?

W Polsce sporo osób ogrzewa dom stosując przeróżne typy węgla. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze opału, by nabyć na prawdę dobry towar?

Tegoroczny sezon grzewczy już się zaczął. Październik to w zasadzie ostatni moment na zakupy zapasów węgla na zimę. A najlepszą metodą jest zakup opału jeszcze w miesiącach letnich, kiedy jego ceny są nieco niższe niż w okresie grzewczym. Wyróżnia się różne rodzaje węgla. Jaki wykorzystać, aby niedrogo ogrzewać swoje 4 kąty?
W naszym kraju wydobywa się średnio ponad 60 ton węgla każdego roku. Najchętniej uwzględnianym jako opał jest węgiel kamienny. Węgiel kamienny pozyskiwany w Polsce z roku na rok jest niestety słabszej jakości z uwagi na systematycznie wyczerpujące się jego pokłady. W ciągu ostatnich 30 lat wydobycie węgla kamiennego w Polsce stopniało o ponad 45%. Zastanawiasz się który węgiel kupić? Warto zwrócić uwagę na typy węgla według Polskiej klasyfikacji.

Kilka słów o typach węgla

Węgiel kamienny charakteryzuje się różnymi parametrami, zalicza się do nich najistotniejsze: tendencja spiekania, dylatacja, temperatura spalania, zawartość ulatniających się substancji. Do zastosowań w gospodarstwach domowych stosuje się węgiel płomienny oraz węgiel gazowo płomienny. Do stosowania innych rodzajów węgla konieczne są odpowiednio przystosowane do tego piece centralnego ogrzewania. Ponieważ węgiel należy do nieodnawialnych źródeł energii systematycznie jego zużycie w Europie się zmniejsza.
Pragnąć kupić dobry węgiel warto mieć wiedzę, że ze względu na wymiary rozróżnia się rozmaite jego rodzaje: węgiel gruby, węgiel kostka, orzech, węgiel groszek, węgiel grys a także miał.

Jak dowiadujemy się ze strony lipnowskiopal, w celu ogrzewania spala się węgiel różnych gatunków, parametry spalania uzależnione są od rodzaju pieca centralnego ogrzewania z którego korzystamy. Wybierając skład węgla możemy spytać pracownika o rodzaj danego węgla, oraz o posiadane certyfikaty podające źródło jego pochodzenia. W europejskich składach węgla można zamówić zarówno dobrej klasy węgiel polski jak i gorszej klasy węgiel z zagranicy. Najlepszy węgiel kamienny charakteryzuje się energetycznością na poziomie 25 – 29 MJ/kg. Węgiel powinniśmy dostosować też według charakterystyki oferowanej przez producenta urządzenia centralnego ogrzewania, w którym pragniemy spalać w/w węgiel.

W większości składów opału możemy kupić zarówno węgiel uzyskiwany w naszym kraju jak i węgiel sprowadzany z całego świata. Głównym źródłem zagranicznego węgla jest XXI wieku Rosja. Importuje się także węgiel z Australii, , Ukrainy, Grecji, Czech, RPA a nawet Indonezji. Importuje się węgiel właśnie na zapotrzebowanie gospodarstw domowych. W naszym kraju pozyskuje się węgiel, który na ogół nie nadaje się do stosowania w klasycznych, niewielkich kotłach centralnego ogrzewania.

A na koniec film z kopalni węgla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *