Idealne kolektory słoneczne w domu :)

Mocne wsparcie materialne projektów budowlanych uwzględniających kolektory słoneczne powoduje, iż na temat takich instalacji trwa sporo rozmów na temat opłacalności, itp. Jednym z dosyć często poruszanych zagadnień, jest kwestia wyboru rodzaju kolektorów – płytowe czy próżniowo-rurowe? Jeśli ktoś sugeruje się tylko ceną, zazwyczaj decyduje się kolektory płytowe. Niemniej zdecydowanie najtrafniejszym pod względem praktycznym rozwiązaniem jest inwestycja w próżniowe kolektory słoneczne.

Podstawowym plusem systemów solarnych próżniowych jest możliwość absorbowania rozproszeni promieni słonecznych i przeobrażanie w energię cieplną. Wiesz co to oznacza w praktyce? Tego typu instalacja solarna będzie dostarczać ogrzaną wodę także gdy słońce jest zasłonięte. Innym, także bardzo ważnym plusem kolektorów próżniowych jest lepsza sprawność energetyczna względem kolektorów płaskich, a więc będą one mile widziane w budynkach, gdzie jest mało możliwości ich montażu z powodu ograniczonej powierzchni. I wreszcie ostatnia kwestia. Ze względu na zdolność pochłaniania światła rozproszonego, próżniowe kolektory słoneczne można mocować niekoniecznie w idealnym położeniu, dzięki temu łatwiej jest je zastosować przebudowie instalacji hydraulicznej w już wybudowanym domu.

Zazwyczaj sporym szokiem dla amatorów jest fakt, iż z tego typu systemów solarnych możemy korzystać nawet w okresie zimy. Jak to możliwe, iż mrozie na zewnątrz, kolektory przekazują ciepło domu? Jest to możliwe ze względu na charakterystyczną zaprojektowaną budowę . Kolektory tego typu składają się z rur próżniowych. Rury te absorbują więc energię promieni słonecznych, i co bardzo istotne nie uwalniają jej na zewnątrz. Wspaniałe rozwiązanie, nieprawdaż?

Rzecz jasna płaskie kolektory słoneczne też posiadają określone walory. Dlatego w asortymencie chyba wszystkich producentów kolektorów znajdziemy zarówno kolektory próżniowe jak i kolektory płaskie. Z tego powodu korzystając z konsultacji z przedstawicielami firm oraz instalatorami, można wybrać ten system, który dla nas będzie idealny, najekonomiczniejszy. I właśnie tego wszystkim życzymy. Oby wybór był jaki? …. oczywiście IDEALNY 🙂 !

 

I poniżej zachęcam niedowiarków do obejrzenia testu zrobionego na kolektorze próżniowym w zimie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *