Tapeta – dlaczego warto zainwestować?

W kontekście urządzania nowych wnętrz często słyszymy o zastosowaniu tapet dekoracyjnych. Niemniej jednak wiele osób z dużą dozą ostrożności podchodzi do ich uwzględnienia w swoim mieszkaniu. Dlaczego?

Zapewne tapety mogą nam się kojarzyć z tymi z dawnych czasów, które i trudno się nakładało, efekt z ich zastosowania był mierny, a największe problemy były, gdy chcieliśmy się ich pozbyć. Takie tapety trudno było zedrzeć ze ściany, niejednokrotnie pozbycie się tapety ze ściany wiązało się z wyszczerbieniami w tynku, które następnie trzeba było poprawiać. Natomiast stosowane kleje do tapet nierzadko jeszcze trudniej było usunąć ze ściany, przez co jej pomalowanie na nowo było bardzo kłopotliwe, bo stary klej wsiąknąwszy w tynk mógł powodować nawet zwijanie się farby pod wałkiem tworzący brzydkie większe i mniejsze dołki w ścianie. Czy to naprawdę musi oznaczać, że nie warto stosować tapet dekoracyjnych? Niekoniecznie – otóż sprawa rozchodzi się najczęściej po prostu o odpowiedni budżet.

Solidna tapeta ścienna

Na jakość położonej tapety ściennej i możliwość uniknięcia rozmaitych późniejszych komplikacji ogromny wpływ ma to jakiej jakości wybierzemy tapetę ścienną – czyli po prostu z jakich materiałów została ona wykonana, nie mniej istotny jest także odpowiedni zastosowany do nałożenia tapety klej do tapet. Jeśli chodzi o rodzaj tapety ściennej, obecnie bardzo dobrze sprawdzają się tapety ścienne wykonane z winylu, dlaczego? Otóż nie tylko dobrze i wygodnie montuje się ją na ścianie – tapeta winylowa jest także łatwa do usunięcia. Jest trwała, odporna na szorowanie, zmywanie, nie ma tendencji do odkształcania się pod wpływem wilgoci, jest też dość odporna na działanie czynników mechanicznych takie jak uderzenia czy otarcia. Wiele tapety winylowych jest produkowanych na podkładzie z syntetycznego materiału jakim jest flizelina. Materiał ten dodatkowo wzmacnia tapetę, stanowi dodatkową warstwę skrywającą ewentualne nierówności na ścianie. Dzięki zastosowanej flizelinie, usuwanie tapety jest jeszcze prostsze. Czy tapety winylowe są drogie? Oczywiście dużo zależy od producenta, grubości tapety, jakości winylu oraz wzoru, ale tapetę winylową można kupić już w cenach od kilkudziesięciu złotych za rolkę tapety. Czy to dużo? Wziąwszy pod uwagę to jak bardzo tapeta ścienna zmienia charakter wnętrza, wydaje się, że koszt jest to zdecydowanie niewielki. Przy czym warto tutaj pamiętać, że jeśli nie zdecydowalibyśmy się na położenie tapety ściennej, to wykonywalibyśmy malowanie – a to też wiąże się z kosztami. Oczywiście tradycyjne, produkowane w dawnym stylu papierowe tapety ścienne są tańsze, ale przyznamy, że tworzywo sztuczne na ścianie zdecydowanie dłużej pozostanie w nienaruszonej formie oraz kolorystyce niż po prostu warstwa papieru – choćby i najgrubszego.

A może tapety z włókna szklanego?

Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem i bardzo zależy ci na tym, by zastosowana tapeta ścienna była możliwie najwyższej jakości to powinieneś się zainteresować tapetami wykonanymi z włókna szklanego? Dlaczego? Otóż materiał ten charakteryzuje się niebywałą trwałością, twardością. Nie bez powodu to właśnie włókno szklane wykorzystuje się przy tworzeniu niezwykle mocnych konstrukcji architektonicznych. Jednocześnie jest przy tym neutralny dla zdrowia bo wykonany tylko z naturalnych związków. Tapeta wykonana z tego materiału musi swoje kosztować. Ale jest to naprawdę znakomity dodatek do wnętrza na ogół wykonany artystycznie z dbałością o każdy detal.

Rozważając kwestie związane z wyborem odpowiedniej tapety ściennej warto jeszcze na koniec wspomnieć, że oprócz walorów wizualnych, tapety dekoracyjne spełniają jeszcze inne poboczne funkcje. Tapeta ścienna jako dodatkowa warstwa na ścianie stanowi dodatkową izolację pomieszczenia (najlepsze pod tym względem są tapety winylowe na grubym podkładzie flizelinowym). Oczywiście tapety stanowią też dodatkową izolację akustyczną, co jest mile widziane zwłaszcza w blokach mieszkalnych. Wiele osób uwzględnia także zastosowanie tapety ściennej na tych ściankach działowych, które mogą być narażone na mikro pęknięcia – mocna, wytrzymała tapeta ścienna z powodzeniem skryje takie mankamenty.  

Poniżej przedstawiamy galerię tapet ściennych. Wszystkie pochodzą z serwisu https://dobretapety.pl/

SALON TAPET ”INNETAPETY”

Łęczyńska 43, 20-313 Lublin

Telefon: 609 241 171

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *