Jak zadbać o dywan wełniany?

Dywany zrobione z wełny to zgodne z naturą, trwałe i zdrowe rozwiązania na wiele lat. Wielu ludzi nie potrafi wyobrazić sobie innego dywanu w domu niż taki zrobiony z naturalnej przędzy. W wielu mieszkaniach dywany z wełny stanowią cenną pamiątkę rodzinną i są użytkowane przez kilka pokoleń. Aby dywan wełniany był niezmieniony przez lata wymaga ogromnej troski z naszej strony. Jak pielęgnować dywan wełniany?

 

Zwyczaje w domu a dywan wełniany

Jakie przyzwyczajenia królują w naszym domu? Jak żyje nasza rodzina? Dywan z wełny wymaga pielęgnacji i zainteresowania, jednak zbyt intensywne dbanie o czystość nieuchronnie narazi dywan na uszkodzenia i zużycie. Dlatego nie polecamy trzymania dywanu w miejscu dość intensywnie eksploatowanym. Nie sprawdzi się także w mieszkaniu gdzie jest czworonożne stworzenie, ponieważ przy posiadaniu pupila intensywność brudzenia się jest znacznie wyższa. Jeśli masz też również chodzić po domu w wyjściowym obuwiu, to niepotrzebnie narazisz swój dywan na nieustanny kontakt z błotem i kurzem. Dywan wełniany wyśmienicie sprawdzi się więc w salonie, który nie jest za bardzo często eksploatowany.

 

Odkurzanie i trzepanie

Odkurzanie to najprostsza forma dbania o dywan wełniany. Może się zdawać zbyt marginalna, ale to nie prawda. Systematyczne odkurzanie ogromnie pomaga w zachowaniu pierwotnych właściwości dywanu. Zapobiega wtarciu się brudu w dolne partie włókna. Trzepaki usytuowane na każdym osiedlu mogą nam się kojarzyć z elementami minionej epoki, jednak niepotrzebnie. Trzepanie dywanu to idealny sposób na odświeżenie dywanu. Trzepanie pomaga w pozbyciu się kurzu i brudu, którym zwykłe odkurzanie nie da rady. Trzepanie właściwie wpływa też na włókna – pomaga przywrócić pierwotny kształt. Należałoby więc od czasu do czasu przetrzepać dywan – jeżeli nie mamy trzepaka to możemy spróbować na balkonie.

 

Co począć z plamami?

Najgorszym problemem osób które mają dywan z wełny są plamy. Czasem martwimy się już na samo wspomnienie, że przyjdą do nas goście, a jak wiadomo, przy dużej liczbie osób nietrudno o zabrudzenie dywanu. Co zrobić gdy przydarzy się plama? Warto zdawać sobie sprawę, iż w przypadku plamy na dywanie wełnianym najważniejszy jest czas. Wełna bardzo szybko wchodzi w reakcję z zabrudzeniami. Jeżeli więc w trakcie ważnej kolacji zdarzy się, że ktoś zabrudzi dywan, to nie czekajmy aż goście udadzą się do domu – musimy zacząć działać od razu. Jaki jest domowy sposób na plamy? Większość z nas z powodzeniem od lat stosuje roztwór wody z octem. To prawda, że ocet ma charakterystyczny i intensywny zapach, który nie wszystkim odpowiada. Jednak skuteczność często wygrywa z zapachem. Jeśli jesteśmy za bardziej współczesnymi rozwiązaniami to możemy wypróbować środki z całej gamy preparatów do odplamiania dywanów. Należy tylko być ostrożnym – każdy środek ma inne właściwości.

Reasumując: najlepszym sposobem na pielęgnacje dywanu z wełny jest systematyczna konserwacja.

 

Więcej praktycznych wskazówek w artykule: https://tiny.pl/t6dn5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *