Co raz częściej widzimy w sklepach produkty promowane jako w pełni naturalne, organiczne – bardzo często wykonane z produktów pozyskiwanych z ekologicznych upraw. Czemu tak wiele się o nich mówi?
Na wstępie na pewno warto przyznać, że już samo słowo „naturalne” jest dla nas bardzo przyjemne, kojarzy nam się z czymś zdrowym, ekologicznym i pierwotnym. Niemniej nie o wrażenia tutaj chodzi. Bardzo ważne jest tak naprawdę to czego w tych kosmetykach nie ma :).
Wraz z rozwojem technologii i odkrywania ciekawych właściwości rozmaitych substancji chemicznych co raz chętniej zaczęto stosować rozmaite związki, aby nadać kosmetykom dodatkowe, bardzo pożądane cechy. Jak możemy się dowiedzieć z serwisu Teraznatura z finansowego punktu widzenia wydłużenie okresu przydatności produktu, lub zwiększenie jego wydajności to po prostu możliwość zarobienia dużych pieniędzy – jeśli jeszcze uwzględnimy fakt, że najpopularniejsze kosmetyki są sprzedawane na masową skalę – to zyski ze stosowania dodatkowych ‚ulepszaczy’ są naprawdę ogromne. I w ten sposób w kosmetologi bardzo powszechne stały się rozmaitego rodzaju konserwanty zapobiegające rozwijaniu się bakterii, grzybów i pleśni, spieniacze, związki zwiększające lepkość, itp. Tak naprawdę w typowej konwencjonalnej produkcji kosmetyków nadrzędnym celem jest zysk z ich sprzedaży. Dopiero na drugim miejscu jest dobro osoby, która korzysta z danych produktów.
Kosmetyki organiczne – bezpieczeństwo
Kosmetyki naturalne natomiast są tworzone przede wszystkim z myślą o jak najlepszej jakości, optymalnym efekcie nie zważając często na koszty, bowiem odbiorcami takich produktów często są osoby, które są bardzo świadome ich wartości i skłonne wydać większe fundusze, aby tylko mieć pewność, że kosmetyk jest w pełni naturalny. Problemem klasycznych chemicznych kosmetyków jest fakt, że nie sposób ocenić tak naprawdę precyzyjnie i z pełnym przekonaniem ich wpływu na zdrowie osób długofalowo ich stosujących. No bo jak można sprawdzić jak to wpłynie np. na kolejne pokolenia? Co trzeba by było zrobić, by dostrzec związek różnych substancji zawartych w produktach z ukrytymi chorobami, schorzeniami, które dopiero po wielu latach mogą dać o sobie znać? Biorąc pod uwagę takie zagrożenia i naprawdę bardzo wiele poważnych niewiadomych sporo ludzi dbających o swoje zdrowie postanawia korzystać tylko z tego, co dostarcza nam natura.
Jest też część osób, która postanawia samodzielnie produkować proste kosmetyki w swoim własnym domu tradycyjnymi metodami. Bez problemu bowiem można samemu „wyprodukować” samodzielnie peeling do ciała na bazie kawy i oleju roślinnego. Bardzo łatwo też wykonać wybielającą pastę do zębów na bazie oleju kokosowego. Przepisów na takie kosmetyki znajdziemy w internecie naprawdę całe mnóstwo. Tego typu specyfiki mają tę jedną ogromną zaletę, że w pełni kontrolujemy ich skład.
Osobiście używam od jakiegoś czasu naturalnego szamponu do włosów i ewidentnie zauważam poprawę :).