Dlaczego warto inwestować w publiczne place zabaw?

Publiczny plac zabaw to idealne miejsce do przebywania dla dzieci. Dlaczego warto budować bajeczne place zabaw dla dzieci? Jak zadbać o kwestię bezpieczeństwa na placu zabaw?

Publiczne place zabaw – dlaczego potrzebne?

Dzięki podejmowanym staraniom wielu gmin, tworzone są nowe place zabaw dla dzieci. Niestety w sporej ilości mniejszych miejscowościach cięgle istnieje problem związany z brakiem zagospodarowanego obszaru do zabawy dla dzieci. Dlaczego jest to tak istotna inwestycja? Place zabaw od niezliczonych dekad były symbolem doskonałej zabawy z grupą rówieśników. Wielu z nas z łezką w oku wspomina przyjemne migawki z tamtych czasów. Nawet stłuczone kolano czy kłótnia o karuzelę nie mogą zakłócić tych przyjemnych wspomnień. Dzisiaj chociaż dzieci egzystują nieco inaczej niż my w latach ubiegłego stulecia to pragnienia dzieci pozostają takie same. Dzieci chcą mieć miejsce tylko dla siebie, gdzie razem z innymi dziećmi będą mogły tworzyć własny świat.

Jako rodzice też świetnie rozumiemy, iż dzieci wymagają ruchu na dworze. Jest to konieczne dla ich odpowiedniego rozwoju fizycznego. Dzieci opanowują sporo ważnych umiejętności, na przykład: uczą się wspólnego planowania, tolerancji, dzielić się, nabywają również umiejętności typowo manualne czyli uczą się równowagi itd. Z tego powodu ważne jest, aby plac zabaw wyposażony był w różne urządzenia na przykład: bujaki, piaskownice, tory przeszkód, linaria itd.

Źródło zdjęcia: http://magicznatecza.pl/publiczne-place-zabaw

Publiczny plac zabaw z drewna

Dawniej większość publicznych placów zabaw była z metalowych elementów. Wydawało się, że to odpowiedni materiał z uwagi na niezniszczalność. Jednak wielu pamięta jak oszpecone były taki urządzenia po latach użytkowania, jak zimne w dotyku były rączki karuzel i jak mało bezpieczne były urządzenia z metalu. Aktualnie popularnym zamiennikiem metalu jest drewno. Drewniane place zabaw są przyjazne dla oka, naturalne i bezpieczne. Dzieci z przyjemnością bawią się na tego rodzaju placach zabaw.

Gminy w małych miasteczkach muszą dostrzegać potrzeby najmłodszych. Stworzenie plac zabaw to idealna inicjatywa. Żeby zatroszczyć się o bezpieczeństwo dzieci należy decydować się na place zabaw z certyfikatami. Producent który projektuje takie place zabaw uwzględnia wymogi dotyczące tego tematu w w danym kraju. Taka firma troszczy się także o regularną konserwację co jest ważne dla bezpieczeństwa naszych pociech.

Mamy nadzieję, iż za jakiś czas wszystkie dzieci będzie miało sposobność spędzania wolnego czasu na publicznym placu zabaw. Miejmy na uwadze to, że najmłodsi rozwijają się poprawnie, jeśli mogą spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *