Spora dynamika w designie wnętrz i sezonowość trendów sprawiają, że niekiedy ciężko odnaleźć się w temacie tego co modne, a co nie. Urządzając wnętrza staramy się nie tylko brać te informacje pod uwagę, ale również stworzyć wyjątkowe wnętrza odpowiadające naszym potrzebom, zamiłowaniom i stylowi życia. Dywan to istotna część aranżacji. Może stanowić serce całego projektu, wspierać jego harmonię lub po prostu stanowić tło.
W ostatnim czasie daje się zauważyć tendencje do stosowania klasycznych i ponadczasowych rozwiązań. Poniżej omawiamy kilka z nich. Mogą być inspiracją dla naszych wyborów i wskazówką dla kierunku w którym chcemy podążać.
Dywan jako element natury
Ze względu na coraz bardziej świadome dbanie o środowisko naturalne szukamy kolejnych sposobów solidaryzowania się z nim. Ludzie odczuwają też naturalną potrzebę obcowania z przyrodą. Stąd też ostatnio coraz popularniejszy biophilic design.
Wychodzi on naprzeciw wspomnianym potrzebom. Stara się stworzyć spójny projekt łączący architekturę, wystrój wnętrz oraz naturę. Podkreśla ostatnio zmieniające się podejście do jakości życia i aranżacji wnętrz.
Dywan to ważny element całej układanki. Po pierwsze – naturalne włókna oraz wzornictwo inspirowane światem przyrody odnajdą się w niej znakomicie. Po drugie – naturalna kolorystyka, widoczna we florze i faunie, oraz po trzecie – zaciągnięte z nich motywy dekoracyjne.
Jednolity projek
Obecność drewna, roślin oraz innych nawiązań tematycznych zespala projekt w całość. Nie tylko chodzi o stonowane projekty. Wzornictwo XXL, zachwyca swoją oryginalnością, a motywy kwiatowe utrzymane w tej tendencji, wpływają na niezwykłość atmosfery wnętrza niczym z bajkowego ogrodu. Inspiracja światem przyrody nie tylko oznacza przeniesienie do wnętrza naszej strefy klimatycznej. Bogactwo kolorów i motywów jakie mogą nam dostarczyć różne szerokości geograficzne to studnia inspiracji bez dna. Są wśród nich zdecydowane, niekiedy nawet jaskrawe kolory, niestandardowe zestawienia oraz piękno i niezwykłość kształtu.
Zalety biophilic design
Poza względami estetycznymi ma to również bardzo praktyczne zastosowanie. Kontakt z naturą wpływa korzystnie na nas i na naszą wydajność. Zmniejsza napięcia i stres, ściągając z nas skutki życia w szybkim i wymagającym społeczeństwie. Stymuluje regenerację wzroku. Pomaga w poradzeniem sobie z przebodźcowaniem oraz redukuje poziom bólu, żeby wymienić tylko niektóre.
Takie wnętrza będą zawsze w modzie, bo dbają one nie tylko o estetykę wnętrz ale również o jakość odpoczynku oraz harmonię całego naszego funkcjonowania. Idealnie harmonizuje z wnętrzami skandynawskimi, minimalistycznymi i rustykalnymi.