Metoda Krakowska – odpowiednia pomoc terapeutyczna dla dzieci

Zaburzenia rozwoju – to obecnie nagminny problem. Sporo dzieci ma trudności związane z właściwym rozwojem. Czynników warunkujących może być cała masa. Specjaliści nie są w stanie wskazać jednoznacznie. Jedno jest pewne: takie dzieci wymagają terapii. Duże poważanie zyskuje terapia Metodą Krakowską. Z jakich powodów?

Metoda Krakowska – plusy

Opiekunowie, jeśli dowiadują się o trudnościach rozwojowych swojej pociechy są przerażeni. Wiadomo, że jest to ogromna trauma. Kiedy minie początkowy szok rodzice rozpoczynają poszukiwania odpowiedniej terapii. Wysiłek rodziców jest nieoceniony i bezpośrednio przekłada się na szczęście dziecka. Poszukując rodzice natrafiają na terapię Metodą Krakowską. Jest to stosunkowo dość niedawno stworzona terapia. Jej projektantem jest profesor Jagoda Cieszyńska. Przez całe lata współpracowała z dziećmi słabosłyszącymi – na tym fundamencie stworzyła podstawy terapii pomagającej dzieci dzieci autystyczne. Czym cechuje się Metoda Krakowska?

Metoda Krakowska to wyśmienita pomoc dla dzieci zaburzonych. Mnóstwo rodziców z zadowoleniem ją stosuje. Metoda Krakowska to terapia całościowa. Opiera się na wspieraniu wszystkich czynności poznawczych dziecka. Jej założeniem jest przejście dziecka przez wszystkie fazy rozwoju, jak to się dzieje spontanicznie w przypadku dziecka zdrowego. Duże znaczenie posiada nauka czytania. Dlatego dziecko od początku uczy się czytać. Bez znaczenia wiek – niesamowite,że 2-letnie dzieci mogą nauczyć się czytać. Zdolność czytania ma podstawowe znaczenie. Dzieci łatwiej akceptują otaczający je świat, jeżeli są zdolne czytać.

 

Na czym polega terapia?

Terapię Metodą Krakowską otwierają sesje słuchania specjalnych nagrań przez słuchawki. Ten rozdział jest bardzo bolesny, z uwagi na to, że dziecko nie chce współpracować.
Następna część to korzystanie różnorakich pomocy terapeutycznych opracowanych dla Metody Krakowskiej. Pomoce terapeutyczne kształtują w dziecku ważne umiejętności: syntezę wzrokową, pamięć sekwencyjną, uporządkowanie, logikę, nazywanie emocji i mnóstwo innych. Pomoce terapeutyczne wymienione powyżej wykorzystuje stopniowo. Zaliczamy do nich : gry, pacynki, puzzle i inne.

Metoda Krakowska to skuteczna terapia. Warto ją dokładnie, żeby pomóc swojej pociesze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *