W dobie co raz to mocniej dostrzeganych problemów z ochroną środowiska naturalnego przykłada się dużą wagę do korzystania z ekologicznych rozwiązań w różnych dziedzinach życia. Jednym z priorytetów jest pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii.
Panele fotowoltaiczne na dachu, zdjęcie: Pixabay
Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej nadal słabo się prezentuje w kwestii wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Pomimo nieustannego rozwoju w tym kierunku w naszym kraju nadal większość energii elektrycznej oraz cieplnej pozyskuje się ze spalania węgla kamiennego. Czy naprawdę jest w tym coś niewłaściwego? Otóż trzeba mieć świadomość, że złoża węgla są przecież ograniczone – nie można ich wydobywać bez końca. Z drugiej strony spalanie węgla przyczynia się do powstawania bardzo szkodliwego dla zdrowia smogu. Urządzenia wykorzystujące energię odnawialną pozwalają ochraniać środowisko nie emitując szkodliwych gazów do atmosfery. Do nowoczesnych technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii należą co raz popularniejsze panele fotowoltaiczne.
Fotowoltaika – czy to się sprawdza?
Jak chyba w każdej dziedzinie technologii budownictwa tak i w kwestii techniki grzewczej wśród specjalistów z branży panują podzielone opinie. Z jednej strony wiele osób zajmujących się projektowaniem instalacji grzewczych zachęca do inwestowania w systemy solarne, z drugiej jednak wiele osób neguje to rozwiązanie ze względów ekonomicznych – są zdania, że jest to droga inwestycja, która może nigdy się nie zwrócić finansowo. Warto jednak pamiętać, że koszty związane z inwestycją w instalację fotowoltaiczną można znacząco zmniejszyć korzystając z licznych dostępnych co roku programów rządowych, wojewódzkich oraz unijnych. Wsparcie finansowe w zakresie wdrażania technologii OZE jest także udzielane w ramach programów wspierających rolnictwo, zakłady produkcyjne, albo po prostu firmy płacące systematycznie podatek dochodowy.
Profesjonalne instalacje fotowoltaiczne
Montaż oraz serwis instalacji elektrycznych
669 337 132
Oborniki Śląskie ul. Generała Stanisława Maczka 41
kontakt@kormas.pl
Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Kluczowym elementem całego systemu jest panel fotowoltaiczny złożony z ogniw półprzewodnikowych, które pod wpływem temperatury oraz promieni słonecznej wytwarzają energię elektryczną. Ta następnie jest kontrolowana i optymalizowana poprzez urządzenie nazywane falownikiem. Praca tego urządzenia polega między innymi na dostosowywaniu parametrów energii elektrycznej do tej dostarczanej przez elektrownię. Co ciekawe nadmiar niewykorzystanej przez nas energii elektrycznej jest zwracamy do dostawcy energii, dzięki czemu stajemy się także jej mikro producentem.
Zastanawiając się nad opłacalnością inwestycji w fotowoltaikę warto brać pod uwagę fakt, że wynik takich kalkulacji zależy od aktualnych cen energii elektrycznej na rynku. Rzeczywistość pokazuje, że z roku na rok cena energii elektrycznej w Polsce szybko wzrasta, a zatem i koszty związane z jej użytkowaniem nieustannie rosną.
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej warto pamiętać, aby wybrać profesjonalną firmę, która optymalnie dobierze instalację do potrzeb budynku oraz zadba o staranny montaż, który umożliwi bezawaryjne i efektywne korzystanie z tej wspaniałej nowoczesnej technologii.
A poniżej ciekawy film ładnie przedstawiający działanie paneli fotowoltaicznych:
Ha ha, Nie wiedziałem, że w Niemczech jest podobne nasłonecznienie jak w Polsce!