Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

W okresie nadchodzącej zimy temat oszczędzania na kosztach ogrzewania bardzo często jest poruszany w najróżniejszych dyskusjach. W tym artykule omawiamy technologie, które umożliwiają bardzo ekonomiczne ogrzewanie. 

Chociaż zima zapowiada się dość delikatna, to jednak wiadomo, że w każdym domu będzie musiała pracować jakaś instalacja centralnego ogrzewania zapewniająca komfort cieplny wszystkim domownikom. Zastanawiasz się nad tym, w jakie instalacje, rozwiązania technologiczne warto zainwestować, aby taniej ogrzewać swój dom? Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, w którym omówimy kolejno: kondensacyjne kotły gazowe, systemy rekuperacji oraz pompy ciepła. 

Kocioł kondensacyjny – sprawność wyższa nawet o 30%

Na rynku techniki grzewczej kotły kondensacyjne zadomowiły się już na dobre. O potrzebie minimalizowania zużycia gazu mówiło się już od lat, a gazowe kotły kondensacyjne bardzo dobrze się pod tym względem spisują. Z danych na temat sprawności energetycznej tego typu urządzeń wynika, że charakteryzują się one nawet 30 procentowo lepszymi osiągami w pracy. Oczywiście bezpośrednio przekłada się to na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu. Zastanawiając się nad wyborem kotła kondensacyjnego warto brać pod uwagę fakt, że do tych rodzajów kotłów musi być odpowiednio dopasowana cała instalacja grzewcza. Standardowo grzejniki w instalacji dobiera się wyliczając ich moc grzewczą przy założeniu, że będą zasilane temperaturą na poziomie nawet 70 stopni Celsjusza. Kondensacja w omawianych kotłach występuje, gdy pracują one na poziomie 40/50 stopni Celsjusza. Oczywiście kocioł może pracować w wyższej temperaturze, ale wtedy jego sprawność nie będzie aż tak wysoka. Dlatego jeśli decydujemy się na kocioł kondensacyjny musimy również zaplanować większe grzejniki lub dodatkowe pętle grzejne w ogrzewaniu podłogowym. Mimo tych dodatkowych kosztów inwestycyjnych mnóstwo osób decyduje się na kotły kondensacyjne ze względu na ich wysoką energooszczędność. Kotły tego typu można znaleźć w ofertach takich znanych marek jak Buderus, Vaillant, Viessmann oraz Junkers.  Kotły marki Buderus można zamówić w lubelskiej firmie Buderus Inserw.

Rekuperacja – oszczędzaj wyprodukowane ciepło

Jedną rzeczą jest wyprodukowanie energii cieplnej, a drugą jej oszczędzanie. Systemy rekuperacji umożliwiają obniżenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Jest to możliwe dzięki temu, że rekuperatory odzyskują powietrze z usuwanego z budynku powietrza – ulatuje ono w trakcie procesu wentylacji budynku. Wymienniki ciepła w systemach rekuperacji pozwalają na odzyskanie przeważającej większości energii, co bezpośrednio przekłada się na pracę systemu grzewczego – pracuje on dzięki temu na dużo niższych obrotach. Firmy specjalizujące się w projektowaniu i wdrażaniu systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zwracają uwagę, że mogą one obniżyć spalanie w kotle nawet o 40%. Jak zatem dobrze widać, połączenie kondensacyjnego kotła gazowego oraz systemu rekuperacji to sprawdzony sposób na mocne cięcia w kosztach ogrzewania. Oczywiście jest to pewna inwestycja finansowa, niemniej zazwyczaj zwraca się ona już w skali kilku lat. A na pewno po 10 latach można już cieszyć się czystym zyskiem. 

Instalacja rekuperacji w mieszkaniu

Instalacja rekuperacji w mieszkaniu


Poszukujesz firmy oferującej montaż rekuperacji w Twoim mieście? Zajrzyj tutaj:

Wrocław – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-wroclaw/

Katowice – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-katowice/

Rzeszów – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-rzeszow/

Przemyśl – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-przemysl/

Leżajsk – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-lezajsk/

Kraków – https://taniereku.pl/


Pompa ciepła – korzystaj z odnawialnych źródeł energii

Nie od dziś wiemy, że gdziekolwiek byśmy się nie znajdowali otacza nas energia. Dociera ona do naszej planety od słońca i jest kumulowana w najróżniejszej materii. Okazuje się, że bardzo łatwo dostępna jest energia cieplna, która zmagazynowana jest w otaczającym nas powietrzu, w gruncie oraz w zbiornikach wodnych – zarówno tych podziemnych jak i otwartych naziemnych. Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia pozwalające transmitować energię cieplną z tych niewyczerpanych źródeł. Jak to możliwe? Zasada działania pompy ciepła jest w zasadzie taka sama jak typowej lodówki lub zamrażarki. Jak to możliwe, że w środku tych urządzeń panuje cały czas tak niska temperatura? Otóż jest to możliwe dzięki temu, że energia cieplna jest usuwana na zewnątrz urządzenia. To właśnie dlatego lodówki i zamrażarki ogrzewają pomieszczenie, w którym się znajdują – łatwo to zaobserwować przykładając rękę do boku urządzenia. Pompa ciepła działa oczywiście w dużo większym zakresie – dostarcza na tyle dużo energii cieplnej, że swobodnie radzi sobie z ogrzewaniem nawet bardzo dużych budynków. W zależności od rodzaju tzw. dolnego źródła ciepła wyróżnia się pompy ciepła wodne, gruntowe oraz powietrzne. Przy czym zastanawiając się nad wyborem pompy do swojego domu warto zdobyć nieco wiedzy na temat sposobu ich montażu oraz warunków optymalnego funkcjonowania. Chociaż najtańsze i najłatwiejsze w instalacji są powietrzne pompy ciepła, to urządzenia te nie mogą pracować przy bardzo niskich temperaturach sięgających minus kilkunastu stopni Celsjusza. Z drugiej strony pompy ciepła wodne oraz gruntowe nie mają tego typu ograniczeń, ale ich montaż wymaga instalacji rozległego systemu drenażu. 

Na koniec ciekawostka na temat gruntowych pomp ciepła. Jest łatwa możliwość sprawdzenia, zaobserwowania jak wiele ciepła jest zmagazynowanego w ziemi, po której stąpamy. W sieci są dostępne mapy przemarzania gruntu w Polsce. Okazuje się, że w zachodniej części naszego kraju nawet w podczas najmroźniejszych zim, zamarzanie gruntu kończy się na głębokości zaledwie 80cm. Oznacza to, że na tej głębokości temperatura nigdy nie spada poniżej zera! Oznacza to, że grunt, to znakomite niewyczerpalne i darmowe źródło ciepła, z którego możemy korzystać bez ograniczeń. 

Na koniec prezentujemy jeszcze film na temat sposobu działania rekuperacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *