Jakie rolety wybrać do swojego mieszkania?

 

Jesteś na etapie projektowania aranżacji swojego nowego domu lub mieszkania? Zastanawiasz się w jaki sposób mógłbyś uwzględnić rolety? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym postaramy się wyczerpać temat rolet.

 

Żyjemy w kulturze, w której nie wyobrażamy sobie okna bez jakiejkolwiek osłony, będącej jednocześnie osłoną. Polska w przeciwieństwie do Skandynawii nie jest krajem transparentnych okien. Z natury raczej lubimy prywatność, którą zapewnia domowe zacisze. W tym celu dawniej stosowało się po prostu grube zasłony. A w ostatnich dziesięcioleciach coraz większą popularnością cieszyły się najróżniejszego typu rolety. 

 

Rodzaje rolet dostępne na rynku

W sklepach z osłonami okiennymi możemy spotkać mnóstwo typów rolet okiennych. Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem ich w swoim mieszkaniu, warto co nie co dowiedzieć się o różnych ich rodzajach. Zastanawiając się nad roletami okiennymi zapewne w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl rolety mocowane bezpośrednio na ramie okna – i faktycznie wydaje się, że ten rodzaj rolet w Polsce należy do najpopularniejszych. Moda na tego typu proste rolety wynika zapewne przede wszystkim z ich bardzo atrakcyjnej ceny. Zastosowanie rolet tego rodzaju wymaga dużo mniejszych nakładów finansowych w porównaniu z ozdobnymi firanami oraz zasłonami – przy zastosowaniu rolet nie ma potrzeby montować karnisz, który sporo kosztuje. Ale to oczywiście tylko jedna z podstawowych form w jakich występują rolety wewnętrzne. Rolety mocowane na ramie okna mogą być również wykonane w kasecie – cała roleta, również po rozwinięciu znajduje się w przymocowanych po bokach szyby prowadnicach. Takie rozwiązanie jest schludne i praktyczne, rozwinięta warstwa rolety po uchyleniu okna nie porusza się, ale pozostaje przyległa do szyby okiennej. Kasety na roletę mogą być również wykonane tak, że tworzą razem z rozsuniętą warstwą materiału warstwę termoizolacyjną, co zapewnia dodatkową warstwę ochronną przed zimnem podczas zimowych mrozów. Roleta zwijana do kasety prezentuje się bardzo schludnie, łatwiej jest ją również utrzymać w czystości przez wiele lat. 

 

Rolety wewnętrzne, źródło: Roletypolska.pl

Rolety wewnętrzne, źródło: Roletypolska.pl

Rolety wewnętrzne mogą być również montowane na ścianie, dzięki czemu w pełni zasłaniają one całą wnękę okienną. Rolety tego typu stosuje się zazwyczaj we wnętrzach o sporej przestrzeni, gdzie zależy nam na stworzeniu przytulnej aranżacji wnętrza. 

 

Kupujemy rolety wewnętrzne – na co zwrócić uwagę?

Szczególnie zastanawiając się nad zakupem rolet przez internet, warto do sprawy podejść rozważnie. Konieczne jest dokładne zmierzenie okna lub wnęki okiennej (w zależności od rodzaju wybranej rolety). W przypadku rolety montowanej na ramie okna, wymiary oczywiście powinny zgadzać się co do milimetra. Podczas wyboru tkaniny, z której wykonana będzie roleta warto również pamiętać o tym, że idealne odwzorowanie koloru i tekstury tkaniny na ekranie monitora jest praktycznie niemożliwe ponieważ każdy monitor czy wyświetlacz telefonu charakteryzuje się nieco innym odwzorowaniem barw. Dlatego jeśli zależy nam na bardzo dokładnym doborze odcieni barw w aranżacji wnętrza zakup online może nie być do końca dobrym pomysłem. Zastanawiając się nad zakupem rolet przez internet warto również wziąć pod uwagę fakt, że nie zawsze może być to tańsze rozwiązanie. Wiele stacjonarnych firm oferuje bowiem do zakupionych rolet gratisowy profesjonalny montaż. Zamawiając rolety przez internet, musimy również wkalkulować w koszt inwestycji cenę ich montażu – chyba, że dysponujemy czasem oraz umiejętnościami, dzięki czemu montażu możemy dokonać samodzielnie. 

Rolety wewnętrzne na poddaszu

Rolety wewnętrzne na poddaszu

 

A może tak rolety rzymskie?

W wielu przytulnych aranżacjach wnętrz z powodzeniem wykorzystuje się rolety rzymskie. Podobnie jak klasyczne rozwiązania charakteryzują się one uniwersalnością, wszechstronnością oraz ciekawą stylistyką. Roleta rzymska składa się z kilku warstw materiału, które po rozłożeniu tworzą jedną spójną warstwę, natomiast przy składaniu nakładają się na siebie. Dzięki temu złożone rolety rzymskie tworzą efektowną dekorację ramy okiennej. Zastosowanie grubego ozdobnego materiału dopasowanego do całej stylizacji niewątpliwie wspaniale ją uzupełniają. Rolety rzymskie doskonale sprawdzają się w przytulnych aranżacjach przestronnych wnętrz. Ze względu na ich uniwersalność można jest stosować praktycznie we wszystkich domowych pomieszczeniach. W zależności od zastosowanej tkaniny mogą one realizować różne funkcje. Wykonane z cienkich przewiewnych tkanin z powodzeniem zastąpią firany, natomiast te produkowane z grubej tkaniny spełnią się w roli zaciemniających zasłon. W wielu profesjonalnych aranżacjach wnętrz z powodzeniem wykorzystuje się połączenie rolet rzymskich z ozdobnymi zasłonami. Jako element dekoracji rolety rzymskie sprawdzą się w niemal każdej aranżacji wnętrza. 

 

Rolety wewnętrzne – sposób montażu

Rolety wewnętrzne można zamontować w różny sposób. Na rynku znajdziemy rolety montowane bezpośrednio na ramie okiennej, ale również te mocowane do ściany, w której znajduje się okno. Roleta również może zostać zamocowana do sufitu. Tak różnorodne technologie montażu sprawiają, że rolety można dowolnie wkomponować niemal w każdą aranżację wnętrza. Ich zsuwaniem oraz zasłanianiem można również sterować za pomocą silnika sterowanego komputerowo. W domach typu smart home z powodzeniem wykorzystuje się rolety sterowane automatycznie. Za pomocą odpowiedniej aplikacji można nawet szczegółowo planować godziny ich otwierania lub zamykania się. Można na przykład zaplanować, że rolety samoczynnie będą się odsłaniać tuż po porannej pobudce.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Cematic Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *