Niezwykłe dywany tureckie

Łączenie współczesnych aranżacji z klasycznym poczuciem estetyki nie zawsze jest łatwe. Na szczęście dzisiejsze trendy i producenci dywanów dają wiele możliwości odnalezienia się pomiędzy tego typu dylematami. Jednym z rozwiązań są dywany o bogatej historii, różnorodnej kolorystyce i wykazujące ogromną dbałość o szczegóły. Produkuje się je na terenach Bliskiego Wschodu, choć należałoby zawęzić ten obszar głównie do terenów Turcji i Iranu.

Pochodzenie

Obszar ten emanuje bogactwem kulturowym. Bliski Wschód przez wieki stanowił kolebkę wielkich cywilizacji. Wyznaczał trendy polityczne, religijne i kulturowe. Świat sztuki również był zdominowany przez wytyczone tam kierunki. Obszar ten znajdujący się na pograniczu trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy był bezustannie poddawany na ich wpływy.

Do dzisiaj jest to widoczne w architekturze tych miejsc, ale również mentalności i podejściu do życia. Nic więc dziwnego, że produkowane tam dywany będą nosiły na sobie pierwiastek tych zaszłości. Stanowić to może wskazówkę dla każdego rozważającego w swoim projekcie dywan ze wzorami tureckimi. Nie będzie to neutralny element dekoracji. Taki dywan mocno zaznaczy swoją obecność i będzie się domagał, zresztą należnej mu, uwagi.

Wzornictwo dywanów tureckich

Dywany z Bliskiego Wschodu to przed wszystkim złożone, piękne wzory. Neutralność i prostota nie będą tym co je określa. Skomplikowane wzornictwo będzie nie bez znaczenia w interpretacji i odbiorze całokształtu projektu. Decydując się na to bierzemy odpowiedzialność za cały ciężar aranżacji. W rzeczywistości nasz gust na pewno zostanie doceniony. Nie tylko odpowiedzialność ale również i piękno podążą za takim wyborem. Obcowanie z misternie wykonanym dziełem, pozwala docenić kunszt i ogrom pracy wykonanej przy powstaniu dywanu. Efekt jest więcej niż zadowalający. Hipnotyzuje w odbiorze i stanowi zdecydowanie mocny punkt całej aranżacji.

Wzornictwo, które odnajdziemy w dywanach tureckich będzie się wyróżniać dużą dokładnością i precyzją. Pomimo wielu detali efekt końcowy całego dywanu będzie sprawiać wrażenie uporządkowanego i ustrukturyzowanego. Chaos zdecydowanie nie jest jego domeną.

W dywanach tureckich odnajdziemy wiele równolegle ułożonych kształtów, idealnie do siebie dopasowanych. Nie tylko sam wzór ma znaczenie. Tworzy spójną całość z fakturą dywanu. Dekoracja i akcesoria wysyłają do odbiorcy komunikaty. W tym wypadku, dywan z blisko-wschodnim pochodzeniem będzie emanować spokojem i przewidywalnością. Równocześnie nie da się ukryć jego głębi oraz bogactwa co będzie odebrane jako inspirujące wibracje.

  1 comment for “Niezwykłe dywany tureckie

  1. Majkel
    14 listopada 2019 at 15:54

    Dywan turecki kojarzy mi się ze starymi klimatami. Czy to jest teraz wogóle modne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *